TGM: Ami hivatalos és ami nem hivatalos
Tehát ami történt a minap, ezt jelenti: a magyar kormány arra törekszik, hogy Magyarország lépjen ki az Európai Unióból. Vélemény.
Tehát ami történt a minap, ezt jelenti: a magyar kormány arra törekszik, hogy Magyarország lépjen ki az Európai Unióból. Vélemény.
Az Index megkérdezte a miniszterelnök sajtófőnökét, hogyan szavazna Magyarország uniós tagságáról, ha a kérdésben most tartanának népszavazást. Havasi Bertalan azt válaszolta, hogy Orbán Viktor szerdai, brüsszeli nyilatkozata mérvadó ebben az ügyben – abból viszont nem derül ki egyértelmű válasz.
Amikor csütörtökön este lezárult a Nagy-Britannia EU-ban maradásáról döntő népszavazás, a felmérések még a maradás győzelmét valószínűsítették, a valós eredmények azonban egészen mást mutatnak. Péntek reggelre egyértelművé vált, hogy a britek többsége a kilépés mellett döntött.
Péntek reggel bejelentették, hogy a britek többsége az EU-ból való kilépés mellett döntött. Cameron lemondott, hatalmasat zakózott a font. Kövesse velünk a brit népszavazás eseményeit percről percre!
A szeizmográfusok érzékelik az erősödő morajlást a mélyben, de nem tudni, mekkora lesz a kivédhetetlen kataklizma által végzett pusztítás – rendre ide lyukadnak ki a Nagy-Britannia uniós tagságáról szóló június 23-ai népszavazás következményeinek előrejelzései. Akárhogy döntenek a britek, az európai integráció belső hatalmi pozíciói alapjaiban változhatnak meg, az új tagállamok szempontjából pedig bármelyik kimenet végzetesnek bizonyulhat.
Ha most rendeznék Nagy-Britanniában az uniós tagságról szóló népszavazást, akkor a többség a kilépésre szavazna. A népszavazást azonban nem most tervezik megrendezni, hanem az elkövetkező két évben.
Izland bejelentette csütörtökön, hogy visszavonta az európai uniós csatlakozásra vonatkozó kérelmét. A szigetországban két éve euroszkeptikus, jobbközép kormány került hatalomra, amely azt ígérte, hogy leállítja a 2009-ben elindított csatlakozási folyamatot.
Díszdoktori címet vett át a Budapesti Corvinus Egyetemtől José Manuel Barroso, az Európai Bizottság leköszönő elnöke, aki szerint az EU nem külföldi hatalom. Barroso szerint 2004-ben a kontinens újraegyesítése zajlott le, az uniós forrásokkal pedig sokat nyert, illetve fog nyerni Magyarország. A Norvég Civil Alappal kapcsolatos magyar kormányzati csörtére vonatkozó kérdésre válaszolva elmondta, hogy figyelemmel kísérik a fejleményeket.
A magyar lakosság 55 százaléka szerint hazánk uniós tagsága alapvetően előnyöket hozott számunkra. Az emberek egyharmada inkább hátrányokat érzékelt, és elég sokan, 12 százaléknyian nem tudtak egyértelműen dönteni ebben a kérdésben. Magyarország uniós felkészültségét összességében közepesnek minősíti a hazai lakosság. A május 25-i választás iránt Európa-szerte mérsékelt az érdeklődés – többek között ez derül ki az Ipsos elmúlt hetekben végzett nemzetközi és magyarországi kutatásainak eredményeiből.
Pár nap múlva lesz tíz éve, hogy Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz. Az alkalmat megragadva a hvg.hu kérdőívben érdeklődött olvasóitól, hogyan is látják az elmúlt évtizedet, beigazolódtak-e az akkori várakozásaik. Míg a válaszadók többsége alapvetően pozitívnak látja hazánk uniós tagságát, addig az eredményekkel már kevésbé elégedettek. Nem meglepő módon a kérdőívet kitöltők kisebb része már külföldről ikszelgetett.
Az Európai Bizottság elnöke szerint Kijev nem kap egyhamar tagságot az Európai Unióban, és a közösség sem készült fel arra, hogy tagjai közé fogadjon egy olyan országot, mint Ukrajna.
Az Ipsos tíz tagállamban – köztük Magyarországon – végzett felmérése azt mutatja, hogy az emberek 68 százaléka szerint rossz irányba mennek a dolgok az EU-ban. Ennek ellenére csak kevesen, 19 százaléknyian szeretnének kilépni az európai közösségből.
A megszorítások sokkal több hasznot hajtottak már eddig is, mint amennyi kárt okoztak – állítja Európa egyik legtekintélyesebb közgazdásza, Daniel Gros. A Center for European Studies igazgatója szerint az időhúzással, a reformok lassításával csak önmagának árt Görögország, a balti államok viszont hatalmasat segítettek önmagukon, mivel gyorsan, sokkterápia-szerűen, nagy áldozatokat felvállalva váltottak hozzáállást a pénzügyi kérdésekben. Gros szerint ha Magyarországnak annyira sok baja van az unióval, akkor váljon le róla, aztán majd meglátják a magyarok a következményeket.
Az európai uniós csatlakozással Horvátország "végre-valahára levetkőzheti a balkáni státust", hiszen az ország sokkal inkább közép-európainak tekinti magát, és nem kíván azonosulni "sem sorsában, sem lemaradásában" a többi nyugat-balkáni állammal - emelte ki Kemenszky Ágnes, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa az MTI-nek nyilatkozva. Horvátország július 1-jén lett az EU 28. tagállama.
Szerbia négy-öt éven belül EU-taggá akar válni – mondta Ivica Dacic szerb miniszterelnök újságíróknak Brüsszelben. Dacic José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, valamint Catherine Ashtonnal, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével tárgyalt szerdán.
A Jobbik szerint Magyarországon is népszavazást kellene tartani arról, hogy továbbra is tagjai maradjunk-e az Európai Uniónak.
Horvátország teljesíti a csatlakozási szerződésben vállalt kötelezettségeket és követelményeket, s készen áll az Európai Unióhoz való teljes jogú tagságra 2013. július 1-jén - állapította meg az Európai Bizottság utolsó monitoring jelentésében, amelyet Stefan Füle, az Európai Unió bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős biztosa mutatott be kedden Zágrábban.
A britek többsége népszavazást szeretne közeljövőben a szigetország és az Európai Unió kapcsolatának "újra meghatározásáról" – derül ki egy közvélemény-kutatás hétfőn ismertetett eredményeiből.
Skócia függetlenné válásával megkérdőjeleződhet Nagy-Britannia európai uniós tagsága és a két országnak újra kérnie kellene felvételét az Európai Unióhoz - vélekedett Patric Layden skót alkotmányjogász.